Haber

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı… Parti Meclisi Seçiminde oyunu kullanan CHP Genel Başkanı Özel: “Parti içinde ve Türkiye için demokrasiyi artırmayı hedefliyoruz…

Haber: TAMER ARDA ERŞİN – GÜLARA SUBAŞI/ Kamera: DURSUN ALKAYA – AKSİYON LADİN DEĞER/ Fotoğraflar: TÜMAY BERKİN

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nda CHP Genel Başkanı Özgür Özel; Parti Meclisi üyelerinin seçimi için oyunu kullandı. Özel, oyunu kullandıktan sonra sandıkta; “CHP’deki bu parti içi demokrasinin tüm Türkiye’ye örnek olmasını temenni ediyoruz. Gelecekte de partimizde parti içi demokrasiyi artırarak Türkiye’ye örnek olmaya devam edeceğiz. Partimizdeki demokrasiyi Türkiye’ye yansıtmaya devam edeceğiz” dedi.

CHP’nin 38. Olağan Kongresi’nde; Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu seçimleri için oy verme işlemi saat 01.40’ta başladı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, oyunu 3 numaralı sandıkta kullandı. Oyunu kullandıktan sonra açıklama yapan Özel, gazetecilerin sorularını yanıtladı:

“CHP, iki gündür tüm Türkiye’ye örnek olacak bir demokrasi şöleni yaşıyor. Dün tüm Türkiye, demokratik bir yarışla, çok partili bir yarışla Genel Başkanın değişebileceğini gördü. Bu çok büyük bir olaydı. CHP için, Türkiye için demokrasi açısından değerli bir gösterge.

Bugün partiyi yönetecek ekipler ise; Disiplin Kurulu ve Parti Meclisinin net listeyle seçildiği, isteyen herkesin aday olabileceği, delegelerimizin özgür iradesiyle karar verdiği bir seçim yaşadık.

Bu ülkede ülkeyi yöneten parti; Genel liderinin ve yönetim ekiplerinin seçimini 1 buçuk saat içerisinde tamamlıyor. CHP’de bu seçim iki gün veya daha uzun süre tartışılarak, tartışılarak, uzun kararlar alınarak ve her biri tek tek işaretlenerek yapılır. Demokrasinin anlamı budur.

CHP’deki bu parti içi demokrasinin tüm Türkiye’ye örnek olmasını umuyoruz. Önümüzdeki süreçte hem partimizde parti içi demokrasiyi artıracağız, hem de Türkiye’ye ve bundan sonraki süreçte örnek olacağız; Partimizdeki demokrasiyi Türkiye’ye yansıtmaya devam edeceğiz.

Gece saat 2’deyiz. Milletvekillerimiz burada, yöneticilerimiz burada. Bu demokrasi şöleninde emeği geçen herkese ve siz basın mensuplarımıza canı gönülden teşekkür ederiz. “Yeter ki CHP olsun, yeter ki Cumhuriyet olsun, yeter ki demokrasi olsun.”

“ERDOĞAN’IN STRESİNİ ANLIYORUM”

Özel, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşüp görüşmediği yönündeki soruya Özel, “Telefonda konuştuk. Önümüzdeki günlerde seçim belgesinin ardından tüm Türkiye’nin gözü önünde devir teslim törenini de gerçekleştireceğiz. Partimize yakışacak şekilde.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün; Özel, CHP Genel Başkanı seçilmesine ilişkin değerlendirmesinin hatırlatılması üzerine, “Erdoğan biliyor ki bundan sonra her gün kendisine daha zor, bize daha moral olacak. Erdoğan’ın içindeki stresi, Erdoğan’ın içindeki kabusu anlıyorum. CHP konusunda endişelenmek istemiyorum.” “Devam etsin” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu