Haber

Depremzedelerin kırılan ve kaybolan tıbbi cihazları için belge istenmeyecek.

Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen illerde vatandaşların kırılan ve kaybolan tıbbi cihaz ve malzemelerinin karşılanması için belge istenmeyecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından afet bölgelerine yönelik çalışmalar kapsamında birçok tedbiri uygulamaya devam ediyor.

Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), özellikle vatandaşların sağlık hizmeti sunucularına yaptığı başvurularda ilaç ve sürekli kullanılan tıbbi malzeme temininde mağduriyetlerin önlenmesi için bir dizi kararı uygulamaya başladı.

Muayene, reçete ve tıbbi malzeme katılım payları alınmayacaktır.

SGK, öncelikle sağlık raporu karşılığında alınacak ilacın ve her zaman kullanılan tıbbi ekipmanın bir defaya mahsus reçetesiz temin edilmesine karar vererek, vatandaşların muayene katılım payından muaf tutulmasına karar verdi. hastane başvuruları ile eczane başvurularında reçete ve tıbbi malzeme katılım payından oluşmaktadır.

Vantilatör, oksijen yoğunlaştırıcı, oksijen tüpleri, CPAP, BPAP, dış protez-ortezler, işitme cihazları, işitsel implant sarf malzemeleri gibi cihazların deprem nedeniyle kırılması, kaybolması gibi arızalar nedeniyle tıbbi cihaz ve ekipmanların kullanılamaz hale gelme olasılığını göz önünde bulundurarak, Görmeye yardımcı tıbbi cihazlar, mikroinfüzyon pompası, tekerlekli sandalye, nebulizatör ve aspirasyon cihazının MEDULA sistem kayıtlarına referansla belge (reçete veya rapor) gerektirmeyecek şekilde temin edilmesi sağlanmıştır.

Öte yandan, vatandaşların ekonomik olarak mahvolmaması için 6 Şubat’tan önce ortaya çıkan ve şu anda tahsil edilemeyen teftiş katılım payları da ertelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu