Haber

İran’da İsrail bağlantılı 12 terör örgütü yakalandı

İran İstihbarat Bakanı İsmail Hatip, ülkede terör saldırıları ve sabotaj düzenlemeye hazırlanan İsrail bağlantılı 12 terör timinin yakalandığını duyurdu.

İran İstihbarat Bakanı İsmail Hatip, ülkede başlayan Mahsa Amini gösterilerinin ardından yürütülen terör ve gayret operasyonlarına ilişkin açıklama yaptı. İran’da eylemler düzenleyerek kaos ve kargaşa çıkarmak isteyen terör şebekelerine yönelik güvenlik güçlerinin operasyonlarının devam ettiğini belirten Hatip, “Düşman tüm gücünü kullanarak ülkemizin milli birlik ve bütünlüğünü hedef almaya çalışmıştır. kullanıyorlar” dedi.

Mahsa Amini gösterilerinin ardından terörle mücadeleye değinen Hatip, ülkede terör saldırısı ve sabotaj düzenlemeye hazırlanan İsrail bağlantılı 12 terör örgütünün yakalandığını söyledi. Hatip, “Mahsa Amini gösterilerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından düşman, intikam almak için ülkede ortalığı karıştırmaya yönelik eylemler hazırlığı içindeydi. İsrail bağlantılı 12 terör timi yakalanarak ülkede terör saldırısı ve karışıklık çıkarmaya hazırlanıyor. “

İran’ın başkenti Tahran’da 13 Eylül’de gözaltına alındıktan sonra hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini, 16 Eylül’de yaşamını yitirdi ve ülke genelinde protestolar başladı. Amini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız’daki cenazesinin ardından başlayan gösteriler, ülkenin birçok şehrine yayıldı. Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü, ülkedeki protestolar nedeniyle gözaltına alınanların sayısının 20 bine yaklaştığını açıkladı.

Öte yandan şu ana kadar 4 eylemci idam edilirken, 29 eylemci idam edilmeyi bekliyor. – TAHRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu