Ekonomi

Kadıköy’deki Geleneksel Çarşı ve Moda, kentsel ve 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edildi

1991 yılında ilan edilen Kadıköy Merkez Klasik Çarşı Kentsel Sit Alanı’nın sonu, Koruma Bölge Kurulu’nun 28.09.2022 tarih ve 9900 sayılı kararı ile genişletildi.

3. SINIF ARKEOLOJİ SİTESİ DUYURULDU

Bu kararla Caferağa Mahallesi ile Osmanağa Mahallesi’nin bir bölümünü kapsayan yaklaşık 87 hektarlık bir alan Kentsel Sit Alanı ve 3. Derece Arkeolojik Sit ilan edildi. Beyan edilen sit alanının tamamı; Kadıköy Merkez Nazım İmar Planı bitişi kapsamında kalıyor.

İMAR PLANI ÇALIŞMASI NİSAN AYINDA TESLİM EDİLECEK

Sit alanı ilan edilen yerlerde kanun gereği Savunma Amaçlı İmar Planı yapılmalı; “Koruma Amaçlı İmar Planları ve Çevre Düzenleme Projelerinin Hazırlanması, Sergilenmesi, Uygulanması, Denetlenmesi ve Yazarlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” doğrultusunda yapılacak ek çalışmalar nedeniyle nazım imar planı çalışmasının sunulma tarihi, Ocak ayında tamamlanacağı açıklanan Büyükşehir Belediye Meclisi’ne Nisan 2023’te revize edildi.

Site Duyurusu ve yürürlükteki mevzuata uygun olarak;

  • Geçiş dönemi koruma esasları ve kullanım kuralları belirlenene kadar, sit alanı ilan edilen sınırlarda Meri İmar Planlarının uygulanması durdurulmuştur.
  • Koruma Kurulu tarafından geçiş dönemi savunma esasları ve kullanım kurallarının belirlenmesi ile; Sit alanı ve etkileşim geçiş alanı içinde yapılacak başvurular koruma kurulunun onayına tabidir.
  • Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı onaylandıktan sonra; Tescilli parseller ve bu parsellere bitişik parseller üzerindeki her türlü yapılaşma ve fiziki uygulama, savunma bölge kurulunun iznine tabidir. Diğer parsellerde yeni yapılaşma veya imar uygulamaları, savunma amaçlı imar planı ve eklerinde belirtilen şartlara göre yapılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu