Haber

Meral Danış Beştaş kimdir? HDP’li Meral Danış Beştaş Nerelidir, ne iş yapar?

Gündemin öne çıkan isimlerinden biri de Meral Danış Beştaş oldu. Seçim çalışması için Erzurum’a giden HDP’li Meral Danış Beştaş, geçirdiği trafik kazası sonucu hastaneye kaldırıldı. Beştaş’ın sağlık durumu ve kim olduğu merak edildi. Peki Meral Danış Beştaş kimdir? Yaptığı açıklamalarla sık sık gündem olan Meral Danış Beştaş ne iş yapıyor, nereli?

Detayları görelim…

Siyaset dünyasının en tanınan isimlerinden biri olan Meral Danış Beştaş gündem oldu.

Sık sık yaptığı açıklamalar ve sözlerle dikkat çeken Beştaş, Erzurum’un Karayazı ilçesinde trafik kazası geçirdi.

Meral Danış Beştaş’ın sağlık durumu nasıl?

Meral Danış Beştaş, sürücüsü Mehmet Vefa ile adı öğrenilemeyen parti yöneticisinin bulunduğu araçla trafik kazası geçirdi. Erzurum’un Karayazı ilçesinde seçim çalışmaları kapsamında gittiği yerde kaza yapan Beştaş, itfaiye ekipleri tarafından araçtan çıkarıldı. Karayazı Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alınan Beştaş’ın bilincinin yerinde olduğu ve hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

Meral Danış Beştaş kimdir?

5 Nisan 1967’de Mardin’in Mazıdağı ilçesinde doğdu. 1990 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Beştaş, Diyarbakır Barosu’na bağlı serbest avukat olarak çalıştı. Avukat ve siyasetçi olan Beştaş, baro yönetiminde de görev aldı. Kadın hakları ve insan hakları konusunda uzmanlaşan siyasetçi, AİHM’ye taşınan hak ihlalleri davalarında avukatlık yaptı.

Beştaş, Türkiye’nin aile içi şiddetten hüküm giydiği ilk dava olan Opuz davasında müvekkil avukat olarak görev yaptı.

AİHM, Meral Danış Beştaş’ın avukat eşi Mesut Beştaş ile birlikte 6 Kasım 1993’te gözaltına alınmasının ardından 25 gün jandarma tarafından işkence gördüğüne karar verdi. ihlal edildiğine karar verdi.

Kobani Olayları nedeniyle HDP Merkez Yürütme Kurulu hakkında açılan soruşturmayla 30 Ocak 2017’de gözaltına alınan Beştaş, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ hatasıyla tutuklandı. 22 Nisan 2017’de görülen ilk duruşmanın ardından tahliye oldu.

Meral Danış Beştaş ne iş yapıyor?

Hukukçu ve siyasetçi Meral Danış Beştaş, HDP Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu