Haber

Yunanistan’da öfke: Kahrolsun cani hükümet

Polis kaynaklarına göre, geçtiğimiz günlerde meydana gelen ve 57 kişinin ölümüne neden olan tren kazasını protesto etmek için Yunanistan’ın başkenti Atina’da meclis binası önünde 12 binden fazla aktivist toplandı. Polis, protestolara biber gazıyla müdahale etti.

Tren ve metroların grevde olduğu ülkede protestocular Pazar günü kazara ihmallere “Kahrolsun cani hükümetler” yazılı pankartlarla tepki gösterdi.

Kazada hayatını kaybedenlerin anısına meclis önüne siyah balonlar bırakıldı.

Polis, protestolara ses bombası ve biber gazıyla karşılık verdi. Göstericiler tarafından çöp kutuları ateşe verilirken polise molotof kokteyli atıldı.

Başkent Atina’dan Yunanistan’ın Selanik şehrine 350 yolcu taşıyan tren, 28 Şubat Salı günü gece yarısı Larissa kenti yakınlarında geçerken bir yük treni ile çarpıştı.

Kazaya en yakın ilçe olan Larissa’daki istasyon şefi sorumluluğunu kabul ederken, Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis kaza nedeniyle istifa etti.

Tren kazası sonrası harap olan demiryolu ağına, sinyalizasyon sisteminde çeşitli sorunlara ve demiryollarında güvensizliğe dikkat çekildi.

Başbakan Kiryakos Miçotakis kazayla ilgili yaptığı açıklamada kurbanların ailelerinden özür diledi.

Protestolara katılan muhasebeciler sendikası lideri Michalis Hasiotis, “Büyük bir öfke içindeyiz. Kâr hırsı ve yolcuları korumak için gerekli önlemlerin alınmaması, ülkemizdeki en kötü demiryolu faciasına neden olmuştur.”konuştu

Demiryolları birliği başkanı Nikos Tsikilakis AFP’ye verdiği demeçte. “Bu ülkede hiçbir şey yolunda gitmiyor, hastaneler acı çekiyor, okullar kapanıyor, ormanlar yanıyor. Kimi kandırıyorlar?”söz konusu.

Protestocular ayrıca Cuma günü başkentteki demiryolu şirketi Hellenic Train’in genel merkezinin önündeydi. “katiller”sloganlar attı ve bu sözü binanın cephesine kırmızı harflerle yazdı.

habermalkara.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu